Pierwsza odsłona Pierska

Mroźny wiatr nie przeszkodził nam w rozpoczęciu prac przy porządkowaniu cmentarza w Piersku (gmina Krzymów). Udało się wyciąć krzewy i odsłonić stare nagrobki.

Cmentarz w Piersku położony jest przy zakolu Warty, na niewielkim wzniesieniu. Niestety, czas sprawił że miejsce jest zarośnięte, do tego część cmentarza uległa zdewastowaniu. Z jednego krańca wybierano piasek niszcząc tym samym groby. Cmentarz w Piersku założono w połowie XIX wieku. Zachowało się około 40 nagrobków, z czego tylko na kilku można odczytać nazwiska. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1890 roku. Zachowała się też oryginalna brama.

W sobotę 17 marca przedstawiciele Stowarzyszenia Frydhof, druhowie z OSP Krzymów i uczniowie SP Krzymów (Filip Matczak, Kacper Walczak, Cyprian Michalak i Seweryn Szczepański) pracowicie spędzili przedpołudnie. Udało się oczyścić większość terenu z krzewów bzu. Z pomocą przyszedł też pan Jarosław, mieszkaniec Pierska. – Od lat pisałem pisma do władz, do ambasady niemieckiej aby coś zrobić z tym cmentarzem. Pozostały bez odpowiedzi. Tu są przecież pochowani mieszkańcy, ludzie którzy tu żyli. Trzeba pamiętać o swojej historii – powiedział pan Jarosław.

Nieocenioną pomocą służyli strażacy z OSP Krzymów. Dzięki nim i ich sprzętowi udało się odsłonić zapomniane groby. Strażacy z Krzymowa już wcześniej pomagali w akcjach na terenie gminy.

Do Pierska wrócimy po świętach  aby dokończyć wycinkę krzewów. Śledźcie informacje na naszym profilu facebookowym i na nasze stronie internetowej.