Diakonat Eben-Ezer w Dzięgielowie

DZIĘKUJEMY!!! ❤

Grób Marii Gerke z d. Krygier, matki s. Danuty Wandy Gerke, wieloletniej przełożonej Diakonatu Eben-Ezer w Dzięgielowie odnowiony ❤

Były chwile kiedy byliśmy bliscy zwątpienia, że uda się nam zgromadzić niezbędne środki, jednak wówczas pojawiali się niespodzianie ludzie i organizacje, którzy/które podbudowywały w nas wiarę w to, że ten zamysł się uda!

Wszystkim, którzy pomogli nam dokonać tego dzieła, dzięki któremu pamięć o Marii Gerke nie zaginie, SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!! Dla społeczników nie ma chyba większej nagrody niż zrealizowany cel i do tego dzięki zbiórce społecznej, ludziom dobrej woli, otwartych serc i hojnych portfeli.

Szczególnie dziękujemy Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koninie za otwartość, cierpliwość do nas i nieustającą dobrą współpracę.

Głębokie ukłony i podziękowania dla Diakonat Żeński Eben-Ezer w Dzięgielowie za wsparcie naszej inicjatywy ❤ To w dużej mierze dzięki Siostrom Diakonisom mogliśmy upamiętnić matkę sióstr Gerke.

Słowa podziękowania należą się również pani Agnieszka Godfrejow-Tarnogorska, która pokierowała nas w dobrą stronę, kiedy potrzebowaliśmy dotrzeć z informacją do szerszego grona odbiorców ❤

Stokrotne dzięki dla pana Krzysztofa Michalaka, rzutkiego mistrza kamieniarstwa, człowieka otwartego serca, za jego fachową i rzetelną pracę ❤

Dziękujemy wszystkim razem i każdej i każdemu z osobna! To mogło się udać wyłącznie dzięki WAM!!! ❤ I jest to niezwykła pamiątka, zwłaszcza w roku STULECIA DIAKONATU, któremu s. Danuta Wanda Gerke poświęciła wiele lat swego życia.

Maria Gerke z d. Krygier była matką m.in. s. Danuty Wandy Gerke, s. Moniki Gerke i Marii Gerke, która wraz ze starszymi siostrami przebywała w Dzięgielowie.

Siostra Danuta, właśc. Wanda Gerke (ur. 10 kwietnia 1909 w Słupcy, zm. 17 marca 1997 w Dzięgielowie) – siostra diakonisa, w latach 1945-1981 przełożona żeńskiego Diakonatu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Eben-Ezer w Dzięgielowie koło Cieszyna. Wychowywała się w Koninie. Kiedy miała 10 lat zmarła jej matka, właśnie Maria Gerke z d. Krygier (Krüger), po kolejnych dwóch latach zmarł ojciec, Karol Gerke. Wówczas trafiła na wychowanie do krewnych w Łodzi.

Do Diakonatu wstąpiła w 1931. W latach 1931-1933 była pielęgniarką w Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Po II wojnie światowej została przełożoną jedynego w Polsce diakonatu ewangelickiego Eben-Ezer, założonego przez Karola Kulisza. Diakonat został rozwiązany przez niemieckie władze okupacyjne, dlatego Danuta Gerke musiała go na nowo zorganizować. Zmarła w 1997 r., pogrzeb jej odbył się dnia 23 marca.

POWIĄZANE WPISY

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

DO GÓRY