Cmentarz ewangelicko-augsburskim w Koninie – 15 czerwca 2024r.

Mały Baron ❤

Podczas sobotnich prac porządkowych na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Koninie natrafiliśmy na odrzuconą na bok stelę z nagrobka, jak się okazało, 3-letniego chłopca, Gerta barona von Maydell, który zmarł w 1941 r.

Szybkie „śledztwo” wykazało, że był on synem barona Gerta Konrada Jürgena von Maydell urodzonego w 1909 r. w Kiidjärve w dzisiejszej Estonii. Rodzina von Maydell należała do tzw. Niemców bałtyckich. Baron Gert Konrad Jürgen von Maydell trafił do Konina najpewniej jako oficer niemiecki. Zginął w kwietniu 1945 r. w okolicach Gdańska. Napis na nagrobku jego syna „Mein Kind = Moje Dziecko” może wskazywać, że w tym czasie był już ponownie wdowcem. Pierwszą żoną barona i matką starszego syna Hansa Jürgena von Maydell (1932-2010) była Olga von Wahl, a drugą żoną i matką małego Gerta, siostra pierwszej żony, urodzona w Warszawie w 1908 r. Nina von Wahl.

Starszy brat małego Gerta, Hans Jürgen von Maydell był niemieckim naukowcem zajmującym się leśnictwem. Był dyrektorem i profesorem Instytutu Leśnictwa Światowego w Federalnym Instytucie Badawczym Leśnictwa i Drewna (BFH) w Hamburgu oraz profesorem na Uniwersytecie w Hamburgu. Był to naukowiec o międzynarodowej sławie, jednen ze współtwórców dziedziny agroleśnictwa.

Stelę małego baron oczyściliśmy i ustawiliśmy w niewielkim lapidarium.

POWIĄZANE WPISY

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

DO GÓRY